Australští rodiče, kteří nechtějí očkovat své děti, dostanou každý týden pokutu

   Austrálie chystá další nátlak na rodiče, kteří nechtějí očkovat své děti. Toto „tažení“ postupuje napříč Abbottovou vládou a nyní se chystá tyto rodiny potrestat týdenními pokutami.

   Žít v současné době v Austrálii a z jakéhokoliv důvodu nesouhlasit s očkováním není vůbec lehkým osudem. Co začalo odstřižením rodin od sociálních dávek a pokračovalo v podobném duchu, nyní končí přímým penalizováním. Začíná to novým upraveným federálním rozpočtem, podle nějž rodiče, kteří děti neočkují, budou čelit speciální dani ve výši 14 australských dolarů týdně.

   Změna by měla začít platit počínaje červencem 2018 a cílem je dotlačit co nejvíc lidí, aby nechali děti očkovat, a předešli tak šíření nemocí, jimž se dá předejít. Stejně jako v 80. letech OSN prohlásilo neštovice za vymýcené, Austrálie posléze prohlásila za vymýcené i spalničky.

   Ministr zdravotnictví Greg Hunt prohlásil, že tento přístup, tedy namísto předchozího stržení peněz ze sociálních přídavků přímá penalizace, bude dobrým způsobem, jak připomenout rodičům důležitost očkování. Doposud systém fungoval tak, že štědré sociální dávky rodiče pobírat nemohli, pokud neměli děti plně očkované, ale mohli se celé věci vyhnout jednoduchým vyplněním formuláře, v němž prohlásili, že děti neočkují z „osobních, filozofických nebo náboženských důvodů“. Nový přístup by měl být mnohem přísnější.

   Nejedná se ovšem jen o trestání – taktika cukru a biče je o mnoho účinnější. Zatímco rodiny, které se neočkují, jsou již od minulého ledna trestané a dočkají se ještě přísnější penalizace, těm, kteří se naočkují, naopak život značně ulehčí. Multimilionový vládní program totiž zaručuje očkování dětí do 4 let zdarma, a to například i proti méně závažné chřipce, než jsou například tetanus nebo spalničky, a také očkování těhotných žen probíhá bez placení. Rodiny tedy nejenom nezaplatí, ale ještě se budou těšit sociálním dávkám v plném rozsahu.

   Ministr sociálních věcí Christian Porter se účinností těchto postupů pochlubit: „Od doby No Jab, No Pay politiky, která začala v lednu minulého roku, se k programu přidalo více než 210 000 rodin a nyní splňují imunizační požadavky. Výsledkem vládního programu No Jab, No Pay vzrostl národní podíl očkovaných ve všech klíčových skupinách, tedy mezi jednoletými, dvouletými a pětiletými. To znamená, že děti a širší veřejnost jsou nyní chráněny před nemocemi, jimž lze předcházet, jako je černý kašel.“

   Jedná se jen o malou část takřka celosvětového boje mezi zastánci a odpůrci vakcinace, přičemž existují různé stupně „zastánců“ a různé stupně „odpůrců“. Zatímco někteří jsou pro očkování proti smrtelným nemocem, jako je tetanus a podobně, ale považují jiné varianty za nebezpečné (například časté očkování proti klíšťatům či chřipce či notoricky známý příklad hexavakcíny, jež obsahuje 6 nemocí najednou a u nás je povinná), jiní volí přístup naprosté odmítání jakékoliv vakcinace. Problém opět spočívá v obou stranách a znovu, jako u většiny kontroverzí, v pochybné kvalitě informací.

   Na jedné straně totiž stojí silné vakcinačně-farmaceutické lobby, které si ze zdraví lidí udělaly miliardový byznys, a tedy každý lék či vakcínu za každou cenu tlačí na trh, i kdyby měly být nebezpečné. Na druhé straně ovšem stojí často dezinformovaní lidé, kteří mají následkem rostoucích případů dětského autismu, či dokonce úmrtí takový strach, že vše spojené s očkováním striktně odmítají. Jediné, co je na obou stranách stejné, je hysterie.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.naturalnews.com/2017-05-18-australian-parents-who-dont-vaccinate-their-children-will-be-fined-14-per-week-by-the-authoritarian-regime.html http://www.adelaidenow.com.au/lifestyle/parenting/parents-with-nonvaccinated-children-to-lose-28-in-family-tax-each-fortnight/news-story/83741b65fe755d6ffefd9d3be5733bc1http://www.cbc.ca/news/health/parents-who-don-t-vaccinate-children-won-t-get-benefit-payments-australia-proposes-1.3230212 http://www.dailymail.co.uk/news/article-3034965/No-jab-No-pay-Australia-tough-vaccination-parents-set-lose-benefits-15-000-year-child-choose-not-immunise.htmlhttp://immunise.health.gov.au/

Print Friendly, PDF & Email